Anket Veri Girişi Nasıl Yapılır?

Anket Veri Girişi Nasıl Yapılır?

Anket Veri Girişi Nedir?

Anket veri girişi, bir istatistiksel analizde anketler vasıtasıyla toplanan verilerin istatistik yazılımına aktarılmasıdır. İstatistiksel analizlerde en önemli aşamaların başında yer alır. Bu aşamanın hatasız ve düzgün bir şekilde yapılması istatistiksel analizin de doğruluğunu doğrudan etkiler. Dolayısıyla teknik boyutu analiz işlemlerinin geri kalanı kadar karmaşık olmasa da anket veri girişi çalışmanın en önemli aşamaları arasında yer alır.

Anket Veri Girişi Nasıl Yaparız?

Bir kaç farklı yol izleyerek anket veri girişi yapmamız mümkündür. Anket denilince akla ilk olarak basılı anketler gelir. Bu anketlerin verilerinin girişinin yapılması meşakkatli bir iştir. Bu girişi iki şekilde gerçekleştirebiliriz. Bunlardan ilki doğrudan spss veri girişi yapılmasıdır. Bu amaçla öncelikle değişken sekmesinden ankette yer alan değişkenlerin tanımlanması gerekmektedir. Bunlar anketteki demografik bilgiler ve varsa ölçek maddeleridir. Değişkenleri tanımlan-dıktan sonra her bir değişkene ilişkin bilgi teker teker veri görünümü ekranında yazılıma gireriz. Buradaki en önemli unsur mümkün ve gerekli olduğu ölçüde verileri nümerik olarak girmektedir. Bunu yapabilmemiz için de kategorik değişkenleri sayılarla kodlamamız gerekir. Cinsiyet buna güzel bir örnektir. Metin gibi görünse de aslında cinsiyet kategorik bir değişkendir (1: kadın, 2: erkek gibi). Böylece oluşturacağımız tablolarda ve analizlerde kolaylık sağlamış oluruz.

Anket Veri Girişi
Anket Veri Girişi

Anket Veri Girişi İçin Alternatif Metodlar

Spss veri girişi yerine verilerin öncelikle excel üzerine girmeyi de tercih edebiliriz(Excel’den veri aktarma yazımızı buradan okuyabilirsiniz).Yapılan şey prensipte aynıdır. Bir satıra değişken isimlerini gireriz. Her bir anketin verileri tek tek oluşturulan tablo üzerine işleriz. Daha sonra oluşturduğumuz bu tabloyu yazılıma yükleriz. Ardından önceden ilk olarak yaptığımız değişkenlerin tanımlamasını ve kodlamaların yapılmasını spss değişken ekranı üzerinden yapabiliriz. Bu iki giriş yöntemindeki en büyük problem veri girişinin tek tek yapılması ve hataya açık olmasıdır. Bu nedenle ideal olarak birden fazla kişinin bu aşamada çalışması ve giriş esnasında sık sık kayma, yanlış giriş gibi unsurlar için kontrol edilmesi gerekir. Böylece sonradan düzeltilmesi zor olan hatalar yapılmamış olur.

Spss veri girişi yollarının düzgün yapıldığında en hatasız olanlarından biri anketin Google formlar aracılığıyla yapılmasıdır. SPSS vb. pek çok yazılıma yüklenebilecek bir formatta veri seti için 2 unsur önemlidir. İlki doğru bir form hazırlamış olmamızdır. Doğru form hazırlama konusunda bilgi için bu yazımızı inceleyebilirsiniz. İkincisi ise bu formu anakütleyi temsil eden bir örnekleme uygulamamızdır. Elbette veriler yazılıma yüklendiğinde yine değişken tanımlaması ve kodlamaların kontrol edilmesi gerekecektir.

Risk elbette tercih edilebilecek bütün yöntemlerde mevcuttur. Bu nedenle spss veri analizinin belki de en önemli aşaması olan verilerin sayısal ortama aktarılmasının deneyimli ve eğer elle tek tek girilecekse en az iki kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Sayısı milyonu aşan veri girişini gerçekleştirmiş deneyimli ekibimiz ile anket verilerinin sayısallaştırılmasında destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstatistik Hocam Hakkında

Copyright © 2013-2021 istatistikhocam.com